W naszej klasie dzieje się!
Grupa III w tym roku, to połączenie planu daltońskiego i elementów pedagogiki Montessori.
Czym jest plan daltoński?
Plan daltoński to koncepcja polegająca na wdrażaniu do samodzielności w działaniu, podejmowaniu inicjatyw i odpowiedzialności za swoją pracę, a także rozwijająca umiejętność współpracy. Cztery zasady daltońskie to: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja.
Czym jest pedagogika Marii Montessori?
Myślą pedagogiki Marii Montessori jest stwierdzenie, że każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie indywidualnych planów rozwojowych. Wiąże się to z jego aktualnymi możliwościami i umiejętnościami. Dzięki temu umożliwia dziecku naukę samodzielności i skuteczniejsze przyswajanie materiału.
Dzięki połączeniu tych dwóch nurtów pedagogicznych nauka w naszej grupie odbywa się inaczej niż w tradycyjnych grupach przedszkolnych. Stwarzając w grupie przestrzeń do pracy dzieci nauczyciele podejmują dialog z dziećmi, które uczestniczą w decyzjach odnośnie ostatecznego kształtu klasy.
Już na chwilę obecną funkcjonują dyżurni od kącików, porządków przy stołach oraz organizacji porządku w łazience. Nauczyciele mają także osobę "prawą rękę", która to jest osobą odpowiedzialną za wykonywanie dyżurów przez dyżurnych.
Każdy dzień rozpoczynamy od ustalenia aktualnego stanu emocjonalnego oraz obecności wszystkich osób w klasie. Nauczyciele przywiązują dużą wagę do samodzielności wśród dzieci. Codziennie wspólnie z nauczycielami dzieci ustalają plan dnia, który jest na bieżąco uzupełniany i pilnowany.
W klasie pojawiają się także pomoce rozwijające motorykę małą, chwyt pęsetkowy i umiejętności manipulacyjne... wszystko to, aby dłonie dzieci przygotować do nauki pisania.